SÅ Västra Götalands konferensresa till Österrike för aktiva åkare 22-26 april 2020

Arrangör Sveriges Åkeriföretag Västra Götaland
Tid 2020-04-22 06:202020-04-26 21:00
Plats Österrike
Person
 

2020 års konferensresa kommer ha Österrike som resmål. 


I år besöker vi inte bara en utan två fantastiska städer. 
Vi startar i Barockstaden Salzburg som är mer än Mozart och Sound of Music och avslutar i huvudstaden Wien. 

Wien är en riktig kulturstad som är fullproppad med sevärdheter och pampiga byggnader. För den som är intresserad av konst och arkitektur är detta en riktig drömstad att besöka. Resan startar onsdagen den 22 april från Landvetter och vi kommer tillbaka söndagen den 26 april. Första natten övernattar vi i Salzburg på hotell Imlauer & Bräu och resterande 3 nätter kommer tillbringas i Wien med boende på hotell Savoyen Wien.


I priset ingår

• Flyg + transfer
• 4 nätter på hotell
• Frukost alla dagar
• 4 stycken förstklassiga middagar inklusive dryck
• Lunch på torsdagen
• Lunch för konferensdeltagare, fredag och lördag

• Konferenser med samarbetspartnerna:
SKAB Lagab, Pallfinger/ Hinz, Volvo Lastvagnar, Michelin

• Fabriksbesök på Pallfinger

• Guidad tur i Wien


Flyg
Göteborg 22/4-20 06:20 Frankfurt 22/4 -20 08:05 LH 821
Mellanlandning, 55 min
Frankfurt 22/4-20 09:00 Salzburg 22/4 -20 09:55 LH 1592

Wien 26/4-20 17:30 Frankfurt 26/4-20 18:30 OS 115
Mellanlandning, 40 min
Frankfurt 26/4-20 19:10 Göteborg 26/4-20 21:00 LH2432

Hotell 
Imlauer & Bräu
https://imlauer.com/hotel-imlauer-salzburg/

Savoyen Wien
https://www.austria-trend.at/en/hotels/savoyen


Program
Dag 1, Ankomstdag – onsdag
• Kl. 09:55 Ankomst till Salzburgs flygplats där bussen hämtar upp och kör oss till hotell Imlauer. Eftermiddagen blir det fabriksbesök, och konferenspass hos Pallfinger
• Kl. 19:00 Gemensam middag


Dag 2 – torsdag
• Bussresa till Wien med lunch på vägen
• Guidad tur i huvudstaden Wien
• Kl. 20:00 Gemensam middag

Dag 3 – fredag
• Kl. 08:30-13:00 Konferens på hotellet med lunch för konferensdeltagare
• Fri eftermiddag
• Kl. 20:00 Gemensam middag

Dag 4 – lördag
• Kl. 8:30–13:00 Konferens på hotellet med lunch för konferensdeltagare
• Utflykt med buss på eftermiddagen
• Kl. 20:00 Gemensam middag

Dag 5, Avresedag – söndag
• Ca kl 15:00 hämtar bussen oss vid hotellet för transfer till Wiens flygplats


Pris och anmälan:
Pris per person i dubbelrum: 12 500 kr
Tillägg för enkelrum: 2 000 kr