Nyfiken på publikutveckling? - Lunchwebinar med Fredrika Johansson | Arrangörsveckan

Arrangör Arrangörer i Norr
Tid 2026-11-12 11:53 – 13:00
Standardbiljett
 

Nyfiken på publikutveckling?
Hur når vi fler, engagerar vår publik och får människor att vilja komma tillbaka?

Välkommen till ett inspirerande lunchwebinar med Fredrika Johansson, ordförande i Arrangörer i Norr, som ger en introduktion till publikutveckling - vad det är, varför det är viktigt och hur du som arrangör kan arbeta med det i praktiken.

  • Hur lockar vi fler till våra evenemang och får dem att komma tillbaka?

  • Vilka är egentligen dessa ”fler” och vad krävs för att nå och engagera dem?

  • Hur kan vi utveckla vår publik och samtidigt skapa bättre ekonomiska förutsättningar för våra arrangemang?

Publikutveckling är ett internationellt etablerat kompetensområde som handlar om att förstå sin publik, utveckla relationer och skapa förutsättningar för fler att ta del av kultur.

Under webinaret får du en introduktion till publikutvecklingens historia, aktuell forskning och konkreta exempel från kulturlivet. Fredrika delar också erfarenheter och tips för hur du kan komma igång eller utveckla ditt befintliga publikarbete. Målet är att du ska få nya perspektiv, inspiration och användbara idéer för ditt eget arrangörskap - oavsett om du arbetar ideellt eller professionellt.

Om föreläsaren

Fredrika Johansson är ordförande i Arrangörer i Norr och projektledare på Piteå Science Park, där hon arbetar med utveckling av kulturella och kreativa branscher genom North Creative Nodes. Hon har lång erfarenhet från kulturlivet, bland annat som chef för Kulturcentrum Ebeneser i Luleå och producent på Sveriges Radio och Luleå Live.


Föreläsningen arrangeras av Arrangörer i Norr med stöd av Sparbanken Nord och Region Norrbotten, som en del av Arrangörsveckan.
Läs mer om Arrangörsveckan och se hela programmet här: arrangorerinorr.se/evenemang/