Intresseanmälan - Informationsträff om utvecklingsexperiment för ideella organisationer

Arrangör Projektet drivs i samarbete mellan Marie Cederschiöld högskola mfl
Tid 2026-09-30 19:0023:00
Standardbiljett
 

Intresseanmälan - Informationsträff om utvecklingsexperiment för ideella organisationer 

Vill er organisation utveckla hur ledare och chefer styr och leder medarbetare på ett mer strategiskt och ideologiskt förankrat vis? Har ni funderat på hur ni kan utveckla ett ledarskap som fullt ut stödjer ert uppdrag och era medarbetares engagemang? Då kan detta vara en möjlighet för er.

Under hösten 2026 och våren 2027 planerar vi ett utvecklingsexperiment där chefer och ledare i ideella organisationer ges möjlighet att tillsammans utforska och utveckla former för styrning och ledning av medarbetare. Syftet är att stärka och gemensamt utveckla hur vi leder och styr medarbetare i en tid då ideella organisationer möter ökade krav på professionalisering samtidigt som den ideologiska kärnan och organisationens särart behöver bevaras och stärkas.

Digital informationsträff

För att ge mer information om experimentets upplägg, innehåll och förutsättningar bjuder vi in till en digital informationsträff den 17 september 2026 kl. 08.30-09.30.

Informationsträffen riktar sig till organisationer som är nyfikna på experimentet och vill veta mer innan de tar ställning till ett eventuellt deltagande.

Att anmäla sig till informationsträffen innebär inte något åtagande att delta i experimentet. Beslut om deltagande fattas först efter att information om experimentets upplägg har presenterats.

Frågor

Har ni frågor är ni välkomna att kontakta oss!
● Farida al-Abani
o E-post: farida@ssnf.nu
o Telefon: 073 704 70 48
● Ola Segnestam Larsson
o E-post: ola.segnestam-larsson@mchs.se
o Telefon: 076 893 10 51
● Charlotta Stenberg
o E-post: charlotta.stenberg@brackediakoni.se
o Telefon: 070 165 26 08

Farida, Ola och Charlotta är också de som kommer att coacha teamen och kan svara på alla era frågor och ge ytterligare information. Tveka inte att höra av er!

Vi ser fram emot att samskapa framtidens ledarskap av medarbetare i ideell sektor tillsammans med er!

Varmt välkommen med er intresseanmälan!

Mötesdatum 2026 och 2027:
Experimentet inkluderar följande träffar:

  • Informationsträff, 17 september, kl. 8.30-9.30
  • Förmöte (digitalt), 15 oktober, kl. 14-16
  • Coachträff 1 (heldag på plats), 25 november
  • Värdecafé 1 (gemensam fysisk träff för team och coacher), 9 december
  • Coachträff 2, 27 januari, kl. 13-17
  • Värdecafé 2 (gemensam fysisk träff för team och coacher), 10 februari, kl. 13-17
  • Coachträff 3, 24 februari, kl. 13-17
  • Värdecafé 3 (gemensam fysisk träff för team och coacher), 10 mars, kl. 13-17
  • Coachträff 4, 7 april, kl. 13-17
  • Vernissage (gemensam avslutning), 5 maj
  • Coachträff 5, 19 maj, kl. 13-17