Följ med oss till Vita Örns projekt Villa Malmö!

Arrangör Limhamns Företagsgrupp
Tid 2026-05-20 12:0013:15
Plats Villa Malmö, Fridhem, Adolf Fredriksgatan 21, Malmö, Malmö
Följ med oss till Vita Örns projekt Villa Malmö!
 

Följ med oss till Vita Örns projekt i "Villa Malmö"!
Vi bjuder nu in till ett spännande evenemang hos vår medlem Vita Örn - deras pågående projekt Villa Malmö. Projektet är en jugendvilla på Fridhem som de renoverar till ett boutiquehotell med återgång till den ursprungliga arkitekturen av Malmös mest kända jugendarkitekt Oscar Hägg med helt modern teknik i energihushållning, brandsäkerhet och tillgänglighet.

Joakim Feldt, VD på Vita Örn, kommer att välkomna oss och berätta om projektet, visionen för boutiquehotellet och visa oss runt i villan som planeras vara färdigställd 2027.

Boutiquehotellet planeras att få namnet Villa Malmö och vi får en första exklusiv visning!

När:
Onsdagen 20 maj kl.12.00-13.15.
Var: Villa Malmö, Fridhem, Rosenholms Allé 10.
Lunch: Vi kommer att ha medhavda baguetter från vår medlem Konditori Katarina till lunch för 80kr, swishas till vårt Swishnummer 1230390732 vid anmälan (bindande anmälan).
Anmälan: Anmälan sker via länken senast fredagen 15 maj.

Varmt välkomna önskar vi på Limhamns Företagsgrupp!